اصول ست کردن لباس

یکی از مهم ترین و اساسی ترین چیزهایی که باعث می شود شما استایل خوبی داشته باشید، یادگیری اصول ست کردن لباس است.اگر این ترفند ها و اصول را بلد باشید، حتی با ساده ترین و ارزان ترین لباس ها هم می توانید خوشتیپ و جذاب دیده شوید.با یادگیری این اصول، دیگر لازم نیست هر روز فکر کنید که چه رنگی را با چه رنگی ست کنید تا جلوه و نتیجه خوبی داشته باشد.

شاید وقتی “ست کردن لباس” را می شنوید، اولین چیزی که به ذهنتان میرسد پوشیدنِ لباس های یک رنگ باشد.اما واقعیت این است که ست کردن لباس یعنی شما هم زمان باید از چندین رنگ مختلف استفاده کنید که با هم هماهنگی داشته باشند.نکته اینجاست که باید از رنگ هایی استفاده کنید، که در کنارهم ترکیب جذاب و متعادلی بسازند.

یکی از مهم ترین چیزهایی که باید درباره آن اطلاعات و شناخت کافی داشته باشید، رنگ ها و انواع آنهاست.اگر جای درست رنگ ها را در چرخه رنگ بشناسید و اطلاعاتی راجع به رنگ های مکمل، اصلی ،ثانویه و … داشته باشید، نصف راه را رفته اید.

چرخه رنگ و اجزای آن

_رنگ های اصلی: رنگ های اصلی رنگ هایی هستند که از ترکیب هیچ رنگی با رنگ دیگر به دست نمی آیند.این رنگ ها عبارتند از قرمز،آبی و زرد.این سه رنگ،خالص اند و اگر آن ها را با هم ترکیب کنید،رنگ خاکستری تیره فام دار به وجود می آید.

_رنگ های ثانویه: رنگ های ثانویه از ترکیب دو رنگ اصلی به وجود می آیند.رنگ های ثانویه عبارتند از نارنجی (ترکیب قرمز و زرد) ،سبز (ترکیب آبی و زرد) و بنفش(ترکیب آبی و قرمز).

_رنگ های مرتبه سوم یا ترکیبی: رنگ هایی مثل قرمز/بنفش، زرد/سبز، زرد/نارنجی، قرمز/نارنجی، آبی/بنفش و آبی/سبز از ترکیب رنگ ‌های اصلی و ثانویه به وجود آمده اند و رنگ‌ های مرتبه سوم را تشکیل می ‌دهند.

_رنگ های مکمل از اصول ست کردن لباس : هر یک از رنگ های ثانویه که در قسمت بالا ذکر شد، مکمل رنگ های اولیه هستند، به زبان ساده تر باید گفت که این رنگ ها به خوبی یکدیگر را کامل می کنند. این رنگ‌ ها بر روی چرخه رنگ، رو به روی‌ هم قرار می‌ گیرند.برای مثال رنگ سبز،مکمل رنگ قرمز است. رنگ های آبی و نارنجی و هم چنین زرد و بنفش نیز مکمل هم هستند.

حالا که با کلیت چرخه رنگ آشنا شدیم، به اصول ست کردن لباس می پردازیم:

_از رنگ های مکمل در استایل خود استفاده کنید! جلوه ای که این رنگ ها به استایل و تیپ شما می دهد بسیار خیره کننده است.برای مثال اگر قصد پوشیدن مانتوی بنفش دارید،در کنار آن از کیف مینیمال لیمویی و یا شال لیمویی استفاده کنید.هم چنین اگر مانتویی با رنگ آبی آسمانی و روشن دارید، می توانید آن را با شال و یا روسری نارنجی ست کنید.لازم به ذکر است که می توانید به راحتی از انواع تناژ این رنگ ها استفاده کنید.

_رنگ های اولیه و ثانویه كه در چرخه رنگ در كنار هم قرار دارند، در تركیب هم با یکدیگر هم‌ خوانی دارند و می توانند ترکیب شوند. اما از نظر بصری، نور یكدیگر را به‌ شدت كاهش می ‌دهند. ست كردن این رنگ‌ ها شاید جالب به نظر بیاید ولی چندان چشمگیر نیست و رنگ و لعاب خوبی به استایل شما نمی دهد. مثلا آبی با سبز و بنفش و یا زرد با قرمز و نارنجی.

_ از پارچه های دارای طرح های مختلف در کنارهم استفاده نکنید.این ترکیب استایل شما را شلوغ می کند و جلوه زیبایی به آن نمی دهد.برای مثال اگر قصد ست کردن بلوز یا مانتوی راه راه را دارید، آن را با شال یا روسری طرح دار ست نکنید.بلکه شالی مینیمال و ساده با آن ترکیب کنید که تعادل داشته باشد.

_در ست کردن  لباس هایی که از ترکیب چند طرح و رنگ دوخته شده اند،تنها از یک رنگ و یا طرح آن استفاده کنید.برای مثال اگر پیراهن شما دارای رنگ های سفید،قرمز و مشکی می باشد، کیف یا کفشی بپوشید که یا مشکی باشد، یا سفید و یا قرمز.نکته حائز اهمیت این است که اگر از رنگی که بیشتر در مانتوی شما استفاده شده است،برای ست کردن اجزای دیگر استفاده کنید،ترکیب جذاب تری به وجود خواهد آمد.

_استفاده بی حد و مرز از رنگ سفید و سیاه! سیاه و سفید رنگ هایی هستند که می توانید با خیال راحت در تمام فصول از آن ها استفاده کنید.ویژگی مثبت دیگری که این دو رنگ دارند،این است که به راحتی می توان آن ها را با تمام رنگ ها ترکیب کرد.برای مثال رنگ سفید با رنگ های آبی،صورتی،قرمز،سبز و هر رنگی که دوست دارید ست می شود و جلوه زیبایی به استایل شما می بخشد.

_در هنگام ست کردن، یک رنگ را بیش از حد به کار نگیرید.شاید در برخی استایل ها استفاده از تنها یک رنگ، جلوه و نمای خوبی داشته باشد.اما همه استایل ها این قابلیت را ندارند.برای مثال اگر مانتوی سبز پوشیده اید،از شال،کیف و کفش سبز استفاده نکنید و سعی کنید رنگ های مرتبط را با هم ترکیب کنید.

_اگر در ست کردن لباس ها مهارتی ندارید و به دنبال روش آسان تری هستید، سعی کنید از رنگ هایی مثل مشکی،طوسی،سفید،سورمه ای و کرمی بیشتر استفاده کنید.این رنگ ها راحت تر از آنچه که فکر می کنید، با اکثر رنگ ها ست و هماهنگ می شوند.

_با اکسسوری ها هماهنگی ایجاد کنید! اکسسوری ها اهمیت بسیار زیادی در شیک پوشی شما دارند.به خصوص اکسسوری زنانه. استفاده از اکسسوری ها نیز قواعد خاص خود را دارد.برای مثال می توانید رنگ عینک،گوشواره،جوراب و دیگر اکسسوری ها را با یکی از رنگ های زمینه  لباس خود ست کنید. نکته ای راجع به اکسسوری ها که خیلی باید به آن توجه کنید این است که در استفاده از آن ها زیاده روی نکنید.

_استایل ها را با هم ترکیب نکنید.اگر می خواهید استایلی اسپرت داشته باشید،به هیچ وجه نباید از جزئیات استایل کلاسیک و یا مجلسی استفاده کنید.پس یکی از مهم ترین اصول درست ست کردن و شیک پوشی،این است که تصمیم بگیرید چه نوع استایلی داشته باشید.

نتیجه گیری

داشتن یک استایل خوب و شیک،کار چندان دشواری نیست و هزینه زیادی نمی خواهد.بلکه با در نظر گرفتن قواعد و اصول شیک پوشی،می توانید به راحتی،داشتن یک استایل خوب را تجربه کنید.لازم به ذکر است که در ساختن یک استایل جذاب،موارد زیادی حائز اهمیت هستند و تنها با به کارگیری یک روش نمی توان استایل خوبی داشت.

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.